Biz Sizi Arayalım!
EMLAK ARIYORUM!
MÜŞTERİ ARIYORUM!
Bizi takip edin!Bizi takip edin!
E-Bültenimize üye olun!
Bodrum

Editörden

 

Editörden

MÜTEKABİLİYET YASASI 22.12.2011
BODRUM'DA EV ALMAK İSTİYORUM!
01.06.2011
GAYRİMENKUL PİYASASINDA İNİŞ VE ÇIKIŞLAR
16.03.2011
2011 YILI GAYRİMENKUL PİYASASININ SEYRİ 23.02.2011


MÜTEKABİLİYET YASASI! 22.12.2011

Son zamanlarda yazılı ve görsel basından sık duyduğumuz mütekabiliyet kelimesi karşılıklık anlamına geliyor. Yani, ülkelerin biri birine karşı uyguladıkları bazı karşılıklı haklar söz konusu. Bizim tapu kanunu da bu ilke ile çalışıyor. Bir ülke bizim vatandaşlarımıza gayrimenkul satın alma hakkı veriyorsa, bizde o ülke vatandaşlarına bu hakkı veriyoruz.
http://www.htemlak.com/yazarlar/nizameddin-asa/692620-mutekabiliyet

Çok sayıda soran var

Mütekabiliyet yasasının sadece konut satışını değil, doğrudan yabancı sermaye yatırımını da artıracağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan  Bayraktar, özellikle körfez bölgesinden yatırımcıların ve fonların kendisine yasanın ne zaman çıkacağını sorduğunu söyledi. Yasanın 2 ay içinde kesinlikle çıkacağını söyleyen Bakan Bayraktar, yabancı fonların da yasanın çıkmasını beklediklerini söyledi. Bayraktar, “Mütekabiliyet kesinlikle çıkacak. Biz istiyoruz ki yabancılar gelsin memleketimizden mülk alsın, arazi alsın, arsa alsın ev alsın, iş yeri alsın. Çünkü baktığımız zaman gelişmiş ülkelere Amerika bunu yapıyor Japonya bunu yapıyor Almanya bunu yapıyor, İspanya bunu yapıyor. Biz de artık modern dünya ile bütünleşmeliyiz.  Bize de yabancı fonlar ve yatırımcılar gelip soruyor ne zaman çıkacak diye. Dünyaya baktığımız zaman yatırım için en uygun ve istikrarlı ülkelerden bir tanesi Türkiye. Bu bakımdan biz yabancıların şirket kurarak değil, gelip şahşi olarak bir gayrimenkul almasını istiyoruz dedi.
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/178607-yatirimlar-mutekabiliyet-bekliyor-haberi.aspx

Mütekabiliyetin Şifreleri

Bakan Bayraktar mütekabiliyet yasasının ardından ev ve arazilerin nasıl satılacağı konusundaki ayrıntıları da açıkladı. Satışta bazı sınırlamaların olacağını belirten Bayraktar şöyle konuştu, “Bu satışların belli bir çerçevesi ve şartı olacak. Güvenlikli bölge ve stratejik bölge gibi şartlar. Yani bunları her taraftan satmayacağız. Satışlar devlet terbiyesi ve ciddiyetine, ülkemizin moral ve manevi değerlerine yakışır ve Türkiye’nin stratejik konumuna zarar vermeyecek ölçüde olacak.
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/178607-yatirimlar-mutekabiliyet-bekliyor-haberi.aspx

Ne Kadarlık Bir Potansiyel?

Bu konuda özellikle lüks konut üretimi yapan İnşaat firmalarından çeşitli açıklamalar geliyor. Bazı sektör temsilcilerine göre yıllık 5 milyar dolar, bazılarına göre beş on yıllık bir dönemde 300- 500milyar dolarlık bir potansiyelden bahsediliyor.
Ama bir gerçek var’ ki her halükarda İnşaat sektörümüzü rahatlatacak, satılamayan çok sayıda projenin satılmasına sebep olacak, piyasalarda bir canlanmaya sebep olacaktır. Ayrıca konut alacak yabancıların ikamet sonucunda yapacakları diğer harcamaları da göz önüne alırsak bir çok sektöre’ de faydası olacağı kesindir.
İşin bir diğer yararlı olacağına inandığımız konu ise, mevcut uygulamalarda 5-6 ayı bulan bürokratik işlemlerin oldukça kısalması olacaktır. Sırf bu yüzden konut almaktan vazgeçen yüzlerce yabancı yatırımcı olduğunu düşünürsek yeni kanuni düzenlemelerin ne kadar önemli olduğu ise bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
http://www.htemlak.com/yazarlar/nizameddin-asa/692620-mutekabiliyet

Estateinwest - BODRUM


Anasayfa